Mijiedarbības meklētājs

Meklēt zāļu mijiedarbību pēc aktīvās vielas nosaukuma vai izmantojot atslēgas vārdus
Norādīto zāļu saraksts ir uzskatāms par vadlīnijām un to nevar uzskatīt par visaptverošu visu iespējamo zāļu sarakstu, kas var mijiedarboties ar PAXLOVID®. Lai iegūtu visaptverošu informāciju, veselības aprūpes speciālistam ir jāiepazīstas ar atbilstošām atsaucēm. Jautājumu vai papildu informācijas gadījumā lūdzam sazināties ar Pfizer filiāli Latvijā pa tālruni +37167035775
Type something

Jūsu jautājumam var būt nepieciešama tālāka izpēte. Šis saraksts nav pilnīgs.

Ja Jūsu jautājums netika atbildēts, lūdzu pārskatiet pilnu Zāļu aprakstu vai sazinieties ar Pfizer filiāli Latvijā pa tālruni +37167035775.

Mijiedarbība ar citām zālēm un citi mijiedarbības veidi
Zāļu grupa Grupai piederošās zāles (AUC izmaiņas, Cmax izmaiņas) Klīniskie komentāri
Alfa1-adrenoreceptoru antagonisti ↑Alfuzosīns Paaugstināta alfuzosīna koncentrācija plazmā var izraisīt smagu hipotensiju, tāpēc tas ir kontrindicēts (skatīt Zāļu apraksta 4.3. apakšpunktu).
Alfa1-adrenoreceptoru antagonisti ↑Tamsulosīns Tamsulosīnu plaši metabolizē galvenokārt CYP3A4 un CYP2D6, un šos abus enzīmus inhibē ritonavīrs. Jāizvairās no vienlaicīgas lietošanas ar Paxlovid.
Amfetamīna atvasinājumi ↑Amfetamīns Ritonavīrs, kuru lieto lielās devās kā pretretrovīrusu līdzekli, visticamāk, inhibēs CYP2D6, kā rezultātā sagaidāms, ka paaugstināsies amfetamīna un tā atvasinājumu koncentrācija. Lietojot šīs zāles vienlaicīgi ar Paxlovid, ieteicams rūpīgi kontrolēt nevēlamas blakusparādības.
Pretsāpju līdzekļi ↑Buprenorfīns (57%, 77%) Buprenorfīna un tā aktīvā metabolīta līmeņa paaugstināšanās plazmā neizraisīja klīniski nozīmīgas farmakodinamiskas izmaiņas pacientiem, kuriem ir tolerance pret opioīdiem. Tādēļ, lietojot šīs zāles kopā, buprenorfīna devas pielāgošana var nebūt nepieciešama.
Pretsāpju līdzekļi ↑Fentanils
↑Oksikodons
Ritonavīrs inhibē CYP3A4, tāpēc paredzama šo narkotisko pretsāpju līdzekļu koncentrācijas paaugstināšanās plazmā. Ja
nepieciešams šīs zāles lietot kopā ar Paxlovid, jāapsver iespēja samazināt narkotisko pretsāpju līdzekļu devu un rūpīgi jāuzrauga terapeitiskā iedarbība un nevēlamās blakusparādības (tajā skaitā elpošanas nomākums). Plašāku informāciju skatīt attiecīgajā zāļu aprakstā.
Pretsāpju līdzekļi ↓Metadons (36%, 38%) Lietojot vienlaicīgi ar ritonavīru kā farmakokinētikas pastiprinātāju, glikuronizācijas indukcijas dēļ var būt nepieciešama lielāka metadona deva.Jāapsver devas pielāgošana, ņemot vērā pacienta klīnisko atbildes reakciju uz metadona terapiju.
Pretsāpju līdzekļi ↓Morfīns Lietojot vienlaicīgi ar ritonavīru kā farmakokinētikas pastiprinātāju, glikuronizācijas indukcijas dēļ var pazemināties morfīna līmenis.
Pretsāpju līdzekļi ↑Petidīns Vienlaicīga lietošana var izraisīt pastiprinātu vai ilgstošu opioīdu iedarbību.Ja nepieciešama vienlaicīga lietošana, jāapsver iespēja samazināt petidīna devu.Jāuzrauga elpošanas nomākums un sedācija.
Pretsāpju līdzekļi ↓Piroksikāms Samazināta piroksikāma iedarbība Paxlovid izraisītas CYP2C9 indukcijas dēļ.
Pretstenokardijas līdzekļi ↑Ranolazīns Tā kā ritonavīrs ihibē CYP3A, ir sagaidāma ranolazīna koncentrācijas paaugstināšanās. Vienlaicīga lietošana ar ranolazīnu ir kontrindicēta (skatīt Zāļu apraksta 4.3. apakšpunktu).
Antiaritmiskie līdzekļi ↑Amiodarons
↑Flekainīds
Ņemot vērā to, ka pastāv amiodarona vai flekainīda iedarbības nozīmīgas palielināšanās risks un ar to saistītās
nevēlamās blakusparādības, ir jāizvairās no vienlaicīgas lietošanas, ja vien nav saņemta multidisciplināra konsultācija, lai to droši varētu pārvaldīt.
Antiaritmiskie līdzekļi ↑Digoksīns Šī mijiedarbība var būt saistīta ar P-gp mediētām digoksīna izvades izmaiņām,lietojot ritonavīru kā farmakokinētikas pastiprinātāju. Paredzams, ka palielināsies digoksīna zāļu koncentrācija. Ja iespējams,jāuzrauga digoksīna līmenis un digoksīna drošums un efektivitāte.
Antiaritmiskie līdzekļi ↑Dizopiramīds Ritonavīrs var paaugstināt dizopiramīda koncentrāciju plazmā, kas savukārt var paaugstināt nevēlamo blakusparādību, piemēram, sirds aritmiju, risku. Lietošanas laikā jāievēro piesardzība un ieteicama dizopiramīda terapeitiskās koncentrācijas uzraudzība, ja tāda ir pieejama.
Antiaritmiskie līdzekļi ↑Dronedarons
↑Propafenons
↑Hinidīns
Vienlaicīgi lietojot ar ritonavīru, iespējama dronedarona, propafenona un hinidīna koncentrācijas paaugstināšanās plazmā, tāpēc vienlaicīga lietošana ar ritonavīru ir kontrindicēta (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Pretastmas līdzekļi ↓Teofilīns (43%, 32%) Lietojot vienlaicīgi ar ritonavīru, CYP1A2 indukcijas dēļ var būt nepieciešama lielāka teofilīna deva.
Pretvēža līdzekļi ↑Abemaciklibs Tā kā ritonavīrs inhibē CYP3A4, var paaugstināties koncentrācija serumā. Ir jāizvairās no vienlaicīgas abemacikliba un Paxlovid lietošanas. Ja zāļu vienlaicīga lietošana tomēr ir nepieciešama, ieteikumus devas pielāgošanai skatīt abemacikliba zāļu aprakstā. Jāuzrauga ar abemacikliba lietošanu saistītu nevēlamu blakusparādību rašanās.
Pretvēža līdzekļi ↑Afatinibs Tā kā ritonavīrs inhibē krūts vēža rezistences proteīnu (BCRP) un P-gp, var paaugstināties koncentrācija serumā. AUC un Cmax palielināšanās pakāpe ir atkarīga no ritonavīra lietošanas laika. Lietojot afatinibu kopā ar Paxlovid, jāievēro piesardzība (skatīt afatiniba zāļu aprakstu).Jāuzrauga ar afatiniba lietošanu saistītu nevēlamu blakusparādību rašanās.
Pretvēža līdzekļi ↑Apalutamīds Apalutamīds ir vidēji spēcīgs vai spēcīgs CYP3A4 induktors, un tas var izraisīt nirmatrelvīra/ritonavīra iedarbības samazināšanos un iespējamu virusoloģiskās atbildes reakcijas zudumu. Turklāt lietojot vienlaicīgi ar ritonavīru, var paaugstināties apalutamīda koncentrācija serumā, kā rezultātā ir iespējamas nopietnas nevēlamas blakusparādības, tajā skaitā krampji. Tādēļ Paxlovid vienlaicīga lietošana ar apalutamīdu ir kontrindicēta (skatīt Zāļu apraksta 4.3. apakšpunktu).
Pretvēža līdzekļi ↑Ceritinibs Tā kā ritonavīrs inhibē CYP3A un P-gp, var paaugstināties ceritiniba koncentrācija serumā. Lietojot ceritinibu kopā ar Paxlovid, ir jāievēro piesardzība.Ieteikumus devas pielāgošanai skatīt ceritiniba zāļu aprakstā. Jāuzrauga ar ceritiniba lietošanu saistītu nevēlamu blakusparādību rašanās.
Pretvēža līdzekļi ↑Dasatinibs
↑Nilotinibs
↑Vinblastīns
↑Vinkristīns
Lietojot vienlaicīgi ar ritonavīru, var paaugstināties koncentrācija serumā, radot potenciālu palielinātam blakusparādību biežumam.
Pretvēža līdzekļi ↑Enkorafenibs
↑Ivosidenibs
Lietojot vienlaicīgi ar ritonavīru, var paaugstināties enkorafeniba vai ivosideniba koncentrācija serumā, kas var palielināt toksicitātes risku, tajā skaitā nopietnu nevēlamu blakusparādību, piemēram, QT intervāla pagarināšanās, risku. Jāizvairās no enkorafeniba vai ivosideniba vienlaicīgas
lietošanas. Ja ieguvums atsver risku un ritonavīrs ir jālieto, rūpīgi jāuzrauga pacientu drošums.
Pretvēža līdzekļi Enzalutamīds Enzalutamīds ir spēcīgs CYP3A4 induktors, un tas var samazināt Paxlovid iedarbību, kā arī izraisīt virusoloģiskās atbildes reakcijas zudumu un rezistenci. Paxlovid vienlaicīga lietošana ar enzalutamīdu ir kontrindicēta (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Pretvēža līdzekļi ↑Fostamatinibs Fostamatiniba vienlaicīga lietošana ar ritonavīru var pastiprināt fostamatiniba metabolīta R406 iedarbību, izraisot ar devu saistītas nevēlamas blakusparādības,piemēram, hepatotoksicitāti, neitropēniju,hipertensiju vai caureju. Ja šādas blakusparādības rodas, ieteikumus par devas samazināšanu skatīt fostamatiniba zāļu aprakstā.
Pretvēža līdzekļi ↑Ibrutinibs Ritonavīra izraisītas CYP3A inhibīcijas dēļ var paaugstināties ibrutiniba koncentrācija serumā, kā rezultātā palielinās toksicitātes risks, tajā skaitā audzēja līzes sindroma risks. Ir jāizvairās no ibrutiniba un ritonavīra vienlaicīgas lietošanas. Ja ieguvums atsver risku un ritonavīrs ir jālieto, jāsamazina ibrutiniba deva līdz 140 mg un pacients rūpīgi jākontrolē, vai nerodas toksicitātes pazīmes.
Pretvēža līdzekļi ↑Neratinibs Ritonavīra izraisītas CYP3A4 inhibīcijas dēļ var paaugstināties koncentrācija serumā. Neratiniba vienlaicīga lietošana ar Paxlovid ir kontrindicēta iespējamu nopietnu un/vai dzīvībai bīstamu reakciju dēļ, ieskaitot hepatotoksicitāti (skatīt Zāļu apraksta 4.3. apakšpunktu).
Pretvēža līdzekļi ↑Venetoklakss Ritonavīra izraisītas CYP3A inhibīcijas dēļ var paaugstināties koncentrācija serumā, kā rezultāts ir palielināts tumora līzes sindroma risks zāļu lietošanas sākumā un devas palielināšanas fāzē, tāpēc vienlaicīga lietošana ir kontrindicēta (skatīt 4.3. apakšpunktu un venetoklaksa zāļu aprakstu). Pacientiem, kuri pabeiguši devas palielināšanas fāzi un lieto venetoklaksu stabilā dienas devā, samaziniet venetoklaksa devu līdz 100 mg vai mazākai (vai par vismaz 75%, ja deva jau ir pielāgota citu iemeslu dēļ), ja tiek lietots kopā ar spēcīgiem CYP3A inhibitoriem.
Antikoagulanti ↑Apiksabāns Kombinēta P-gp un spēcīgu CYP3A4 inhibitoru lietošana paaugstina apiksabāna koncentrāciju asinīs un asiņošanas risku. Devu lietošanas norādījumi apiksabāna un Paxlovid vienlaicīgai lietošanai ir atkarīgi no apiksabāna devas. Lietojot apiksabānu devās 5 mg vai 10 mg divas reizes dienā, samaziniet apiksabāna devu par 50%. Pacientiem, kuri jau lieto apiksabānu 2,5 mg divas reizes dienā, jāizvairās no vienlaicīgas lietošanas ar Paxlovid.
Antikoagulanti ↑Dabigatrāns (94%, 133%)* Paredzams, ka vienlaicīga Paxlovid lietošana palielinās dabigatrāna koncentrāciju, kā rezultātā palielināsies asiņošanas risks. Samaziniet dabigatrāna devu vai izvairieties no vienlaicīgas lietošanas.
Antikoagulanti ↑Rivaroksabans (153%, 53%) CYP3A un P-gp inhibīcija izraisa paaugstinātu rivaroksabana līmeni plazmā un farmakodinamiskās iedarbības palielināšanos, kas var izraisīt palielinātu asiņošanas risku. Tāpēc Paxlovid lietošana nav ieteicama pacientiem, kuri saņem rivaroksabanu.
Antikoagulanti Varfarīns
↑↓S-varfarīns (9%, 9%)
↓↔R-varfarīns (33%)
CYP1A2 un CYP2C9 indukcija izraisa R-varfarīna līmeņa pazemināšanos, bet, S-varfarīnu lietojot kopā ar ritonavīru, novērota maza ietekme uz farmakokinētiku.Pazemināta R-varfarīna līmeņa dēļ var būt pavājināta antikoagulējošā iedarbība, tāpēc, varfarīnu lietojot vienlaicīgi ar ritonavīru, ieteicams kontrolēt antikoagulācijas rādītājus.
Pretkrampju līdzekļi Karbamazepīns*
Fenobarbitāls
Fenitoīns
Primidons
Karbamazepīns samazina nirmatrelvīra AUC un Cmax attiecīgi par 55% un 43%. Fenobarbitāls, fenitoīns un primidons ir
spēcīgi CYP3A4 induktori, un tas var izraisīt pazeminātu nirmatrelvīra un ritonavīra iedarbību un iespējamu virusoloģiskās atbildes reakcijas zudumu. Karbamazepīna, fenobarbitāla, fenitoīna un primidona vienlaicīga lietošana ar Paxlovid ir kontrindicēta (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Pretkrampju līdzekļi ↑Klonazepāms Ritonavīrs, lietots kā farmakokinētikas pastiprinātājs, inducē CYP2C9 izraisīto oksidēšanos un glikuronidāciju, tāpēc paredzama pretkrampju līdzekļu koncentrācijas pazemināšanās plazmā.Lietojot šīs zāles kopā ar ritonavīru, ir ieteicams rūpīgi kontrolēt līmeni serumā vai terapeitisko iedarbību. Fenitoīns var pazemināt ritonavīra līmeni serumā.
Pretkrampju līdzekļi ↓Divalproekss
​​​​​​​Lamotrigīns
Ritonavīrs, lietots kā farmakokinētikas pastiprinātājs, inducē CYP2C9 izraisīto oksidēšanos un glikuronidāciju, tāpēc
paredzama pretkrampju līdzekļu koncentrācijas pazemināšanās plazmā. Lietojot šīs zāles kopā ar ritonavīru, ir
ieteicams rūpīgi kontrolēt līmeni serumā vai terapeitisko iedarbību.
Antikortikosteroīdi ↑Ketokonazols (3,4 reizes,55%) Ritonavīrs inhibē CYP3A mediēto ketokonazola metabolismu. Tā kā ir palielināts kuņģa-zarnu trakta un aknu nevēlamo blakusparādību biežums, jāapsver ketokonazola devas samazināšana, ja to lieto vienlaicīgi ar ritonavīru.
Antidepresanti ↑Amitriptilīns
Fluoksetīns
Imipramīns
Nortriptilīns
Paroksetīns
Sertralīns
Ritonavīrs, kuru lieto lielās devās kā pretretrovīrusu līdzekli, visticamāk inhibēs CYP2D6, tāpēc sagaidāma imipramīna, amitriptilīna, nortriptilīna, fluoksetīna, paroksetīna un sertralīna koncentrācijas paaugstināšanās. Lietojot šīs zāles vienlaicīgi ar ritonavīra pretretrovīrusu devām, ieteicams rūpīgi kontrolēt terapeitisko iedarbību un nevēlamās blakusparādības.
Pretpodagras līdzekļi ↑Kolhicīns Lietojot vienlaicīgi ar ritonavīru, ir sagaidāma kolhicīna koncentrācijas paaugstināšanās. Pacientiem, kuri ārstēti ar
kolhicīnu un ritonavīru (CYP3A4 un P-gp inhibīcija), ziņots par zāļu mijiedarbību ar dzīvībai bīstamām un letālām sekām.
Kolhicīna vienlaicīga lietošana ar Paxlovid ir kontrindicēta (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Līdzekļi HCV infekcijas ārstēšanai ↑Glekaprevīrs/pibrentasvīrs Tā kā ritonavīrs inhibē P-gp, BCRP un OATP1B, koncentrācija serumā var būt paaugstināta. Glekaprevīra/pibrentasvīra vienlaicīga lietošana ar Paxlovid nav ieteicama palielināta ALAT līmeņa paaugstināšanās riska dēļ, kas saistīts ar pastiprinātu glekaprevīra iedarbību.
Līdzekļi HCV infekcijas ārstēšanai ↑Sofosbuvīrs/velpatasvīrs/
voksilaprevīrs
Tā kā ritonavīrs inhibē OATP1B, koncentrācija serumā var būt paaugstināta. Sofosbuvīra/velpatasvīra/voksilaprevīra
vienlaicīga lietošana ar Paxlovid nav ieteicama. Plašāku informāciju skatīt sofosbuvīra/velpatasvīra/voksilaprevīra zāļu
aprakstā.
Antihistamīni ↑Feksofenadīns Ritonavīrs, lietots kā farmakokinētikas pastiprinātājs, var izmainīt P-gp mediētu feksofenadīna izvadi, kā rezultātā paaugstinās feksofenadīna koncentrācija.
Antihistamīni ↑Loratadīns Ritonavīrs, lietots kā farmakokinētikas pastiprinātājs, inhibē CYP3A, tāpēc sagaidāma loratadīna koncentrācijas paaugstināšanās plazmā. Loratadīnu lietojot vienlaicīgi ar ritonavīru, ieteicams rūpīgi uzraudzīt terapeitisko iedarbību un
nevēlamās blakusparādības.
Antihistamīni ↑Terfenadīns Paaugstināta terfenadīna koncentrācija plazmā. Tādējādi paaugstinās šī līdzekļa izraisītu nopietnu aritmiju risks, un tāpēc vienlaicīga lietošana ar Paxlovid ir kontrindicēta (skatīt Zāļu apraksta 4.3. apakšpunktu).
Līdzekļi HIV infekcijas ārstēšanai ↑Biktegravīrs/
↔Emtricitabīns/
↑Tenofovīrs
Inhibējot CYP3A, ritonavīrs var ievērojami paaugstināt biktegravīra koncentrāciju plazmā. Inhibējot P-gp, sagaidāms, ka ritonavīrs palielinās tenofovīra alafenamīda uzsūkšanos un tādējādi paaugstinās tenofovīra sistēmisko koncentrāciju.
Līdzekļi HIV infekcijas ārstēšanai ↑Efavirenzs (21%) Efavirenzu lietojot vienlaicīgi ar ritonavīru, biežāk novērotas nevēlamas blakusparādības (piemēram, reibonis, slikta dūša, parestēzija) un laboratorijas testu rādītāju novirzes (paaugstināts aknu enzīmu līmenis). Plašāku informāciju skatīt efavirenza zāļu aprakstā.
Līdzekļi HIV infekcijas ārstēšanai ↑Maraviroks (161%, 28%) Ritonavīrs CYP3A inhibīcijas rezultātā paaugstina maraviroka līmeni serumā. Maraviroku var lietot kopā ar ritonavīru, lai pastiprinātu maraviroka iedarbību. Sīkāku informāciju skatīt maraviroka zāļu aprakstā.
Līdzekļi HIV infekcijas ārstēšanai ↓Raltegravīrs (16%, 1%) Ritonavīru lietojot vienlaicīgi ar raltegravīru, nedaudz pazeminās raltegravīra līmenis.
Līdzekļi HIV infekcijas ārstēšanai ↓Zidovudīns (25%, nav noteikts) Ritonavīrs var ierosināt zidovudīna glikuronidāciju, kā rezultātā nedaudz pazeminās zidovudīna līmenis. Devas maiņa nav nepieciešama.
Pretinfekcijas līdzekļi ↓Atovakvons Ritonavīrs, lietots kā farmakokinētikas pastiprinātājs, inducē glikuronizāciju, tāpēc sagaidāma atovakvona koncentrācijas samazināšanās plazmā. Lietojot atovakvonu vienlaicīgi ar ritonavīru, ir ieteicams rūpīgi uzraudzīt līmeni serumā vai terapeitisko iedarbību.
Pretinfekcijas līdzekļi ↑Bedahilīns Nav pieejams neviens mijiedarbības pētījums tikai ar ritonavīru. Ņemot vērā ar bedahilīnu saistīto nevēlamo notikumu risku, no vienlaicīgas lietošanas ir jāizvairās. Ja ieguvums atsver risku, lietojot bedahilīnu vienlaicīgi ar ritonavīru, jāievēro piesardzība. Ieteicama biežāka elektrokardiogrammas uzraudzība un transamināžu līmeņa uzraudzība (skatīt bedahilīna zāļu aprakstu).
Pretinfekcijas līdzekļi ↑Klaritromicīns (77%, 31%),
↓14-OH klaritromicīna metabolīts (100%, 99%)
Klaritromicīna plašā terapeitiskā diapazona dēļ pacientiem ar normālu nieru darbību nav nepieciešama devas samazināšana. Klaritromicīna devas, kas lielākas par 1 g dienā, nedrīkst lietot vienlaicīgi ar ritonavīru, kas tiek lietots kā farmakokinētikas pastiprinātājs. Pacientiem ar nieru darbības traucējumiem jāapsver klaritromicīna devas samazināšana: pacientiem ar kreatinīna klīrensu no 30 līdz 60 ml/min deva jāsamazina par 50% (skatīt Zāļu apraksta 4.2. apakšpunktu par pacientiem ar smagiem nieru darbības traucējumiem).
Pretinfekcijas līdzekļi Delamanīds Nav pieejams neviens mijiedarbības pētījums tikai ar ritonavīru. Zāļu mijiedarbības pētījumā ar veseliem brīvprātīgajiem, lietojot 100 mg delamanīda divas reizes dienā un 400/100 mg lopinavīra/ritonavīra divas reizes dienā 14 dienas, delamanīda metabolīta DM-6705 iedarbība palielinājās par 30%. Sakarā ar QTc pagarināšanās risku, kas saistīts ar DM-6705, ja tiek uzskatīts, ka delamanīda vienlaicīga lietošana ar ritonavīru ir nepieciešama, ieteicama ļoti bieža EKG uzraudzība visā Paxlovid terapijas laikā (skatīt Zāļu apraksta 4.4. apakšpunktu un delamanīda zāļu aprakstu).
Pretinfekcijas līdzekļi ↑Eritromicīns
↑Itrakonazols*
Itrakonazols palielina nirmatrelvīra AUC un Cmax attiecīgi par 39% un 19%. Ritonavīrs, lietots kā farmakokinētikas pastiprinātājs, inhibē CYP3A4, tāpēc sagaidāma itrakonazola un eritromicīna koncentrācijas paaugstināšanās plazmā. Ja eritromicīnu vai itrakonazolu lieto vienlaicīgi ar ritonavīru, ieteicams rūpīgi uzraudzīt terapeitisko iedarbību un nevēlamās blakusparādības.
Pretinfekcijas līdzekļi ↑Fuzidīnskābe (ievadīta
sistēmiski)
Ņemot vērā to, ka pastāv fuzidīnskābes (ievadīta sistēmiski) iedarbības nozīmīgas palielināšanās risks un ar to saistītās
nevēlamās blakusparādības, ir jāizvairās no vienlaicīgas lietošanas, ja vien nav saņemta multidisciplināra konsultācija, lai to droši varētu pārvaldīt.
Pretinfekcijas līdzekļi ↑Rifabutīns (4 reizes, 2,5 reizes)
↑25-O-dezacetilrifabutīna
metabolīts (38 reizes, 16 reizes)
Sagaidāma rifabutīna iedarbības palielināšanās, jo tas inhibē CY3A4. Ieteicams saņemt multidisciplināru konsultāciju, lai varētu droši pārvaldīt zāļu vienlaicīgu lietošanu un pēc nepieciešamības samazināt rifabutīna devu.
Pretinfekcijas līdzekļi Rifampicīns, Rifapentīns Rifampicīns un rifapentīns ir spēcīgi CYP3A4 induktori, un tas var izraisīt pazeminātu nirmatrelvīra/ritonavīra iedarbību, iespējamu virusoloģiskās atbildes reakcijas zudumu un rezistences attīstību. Rifampicīna vai rifapentīna vienlaicīga lietošana ar Paxlovid ir kontrindicēta (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Pretinfekcijas līdzekļi Sulfametoksazols/trimetoprims Vienlaicīgas ritonavīra terapijas laikā sulfametoksazola/trimetoprima devas maiņa nav nepieciešama.
Pretinfekcijas līdzekļi ↓Vorikonazols (39%, 24%) Jāizvairās no vorikonazola vienlaicīgas lietošanas ar ritonavīru kā farmakokinētikas pastiprinātāju, ja vien ieguvuma un riska attiecības novērtējums pacientam neattaisno vorikonazola lietošanu.
Antipsihotiskie līdzekļi ↑Klozapīns Ņemot vērā to, ka pastāv klozapīna iedarbības palielināšanās risks un ar to saistītās nevēlamās blakusparādības, ir jāizvairās no vienlaicīgas lietošanas, ja vien nav saņemta multidisciplināra konsultācija, lai to droši varētu pārvaldīt.
Antipsihotiskie līdzekļi ↑Haloperidols
​​​​​​​↑Risperidons
↑Tioridazīns
Ritonavīrs, visticamāk, inhibēs CYP2D6, kā rezultātā ir sagaidāma haloperidola, risperidona un tioridazīna koncentrācijas paaugstināšanās. Lietojot šīs zāles vienlaicīgi ar ritonavīra pretretrovīrusu devām, ieteicams rūpīgi kontrolēt terapeitisko iedarbību un nevēlamās blakusparādības.
Antipsihotiskie līdzekļi ↑Lurazidons Tā kā ritonavīrs inhibē CYP3A, ir sagaidāma lurazidona koncentrācijas paaugstināšanās. Vienlaicīga lietošana ar lurazidonu ir kontrindicēta (skatīt Zāļu apraksta 4.3. apakšpunktu).
Antipsihotiskie līdzekļi ↑Pimozīds Vienlaicīga lietošana ar ritonavīru, visticamāk, izraisīs pimozīda koncentrācijas paaugstināšanos plazmā, tāpēc ir
kontrindicēta (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Antipsihotiskie līdzekļi ↑Kvetiapīns Tā kā ritonavīrs inhibē CYP3A, ir sagaidāma kvetiapīna koncentrācijas paaugstināšanās. Paxlovid vienlaicīga lietošana ar kvetiapīnu ir kontrindicēta, jo tā var palielināt ar kvetiapīnu saistīto toksicitāti (skatīt Zāļu apraksta 4.3. apakšpunktu).
Labdabīgas prostatas hiperplāzijas līdzekļi ↑Silodozīns Vienlaicīga lietošana ir kontrindicēta iespējamās posturālās hipotensijas dēļ (skatīt Zāļu apraksta 4.3. apakšpunktu).
β2 agonisti (ilgstošas iedarbības) ↑Salmeterols Ritonavīrs inhibē CYP3A4, kā rezultātā ir sagaidāma izteikta salmeterola koncentrācijas paaugstināšanās plazmā, un
tas savukārt paaugstina ar salmeterolu saistīto kardiovaskulāro blakusparādību, tostarp QT intervāla pagarināšanās, sirdsklauvju un sinusa tahikardijas, risku.Tādēļ jāizvairās no vienlaicīgas lietošanas ar Paxlovid.
Kalcija kanālu blokatori ↑Amlodipīns
​​​​​​​↑Diltiazems
↑Felodipīns
↑Nikardipīns
↑Nifedipīns
↑Verapamils
Ritonavīrs, lietots kā farmakokinētikas pastiprinātājs vai kā pretretrovīrusu līdzeklis, inhibē CYP3A4, tāpēc sagaidāma
kalcija kanālu antagonistu koncentrācijas paaugstināšanās plazmā. Lietojot amlodipīnu, diltiazemu, felodipīnu, nikardipīnu, nifedipīnu un verapamilu vienlaicīgi ar ritonavīru, ieteicams rūpīgi kontrolēt terapeitisko iedarbību un nevēlamās blakusparādības.
Kalcija kanālu blokatori ↑Lerkanidipīns Ņemot vērā to, ka pastāv lerkanidipīna iedarbības palielināšanās risks un ar to saistītās nevēlamās blakusparādības, ir jāizvairās no vienlaicīgas lietošanas, ja vien nav saņemta multidisciplināra konsultācija, lai to droši varētu pārvaldīt.
Sirds un asinsvadu līdzekļi ↑Aliskirēns Jāizvairās no vienlaicīgas lietošanas ar Paxlovid.
Sirds un asinsvadu līdzekļi ↑Cilostazols Ieteicama cilostazola devas pielāgošana. Plašāku informāciju skatīt cilostazola zāļu aprakstā.
Sirds un asinsvadu līdzekļi Klopidogrels Vienlaicīga lietošana ar klopidogrelu var pazemināt klopidogrela aktīvā metabolīta līmeni. Jāizvairās no vienlaicīgas lietošanas ar Paxlovid.
Sirds un asinsvadu līdzekļi ↑Eplerenons Vienlaicīga lietošana ar eplerenonu ir kontrindicēta iespējamās hiperkaliēmijas dēļ (skatīt Zāļu apraksta 4.3. apakšpunktu).
Sirds un asinsvadu līdzekļi ↑Ivabradīns Vienlaicīga lietošana ar ivabradīnu ir kontrindicēta iespējamās bradikardijas vai vadīšanas traucējumu dēļ (skatīt 4.3. apakšpunktu zāļu aprakstā).
Sirds un asinsvadu līdzekļi ↑Tikagrelors Ņemot vērā to, ka pastāv tikagrelora iedarbības nozīmīgas palielināšanās risks un ar to saistītās nevēlamās blakusparādības, ir jāizvairās no vienlaicīgas lietošanas, ja vien nav saņemta multidisciplināra konsultācija, lai to droši varētu pārvaldīt.
Cistiskās fibrozes transmembrānas vadītspējas regulatora pastiprinātāji

↑Eleksakaftors/

tezakaftors/ivakaftors

↑Ivakaftors

↑Tezakaftors/ivakaftors

Jāsamazina deva, lietojot vienlaicīgi ar Paxlovid. Plašāku informāciju skatīt attiecīgajā zāļu aprakstā.
Cistiskās fibrozes transmembrānas vadītspējas regulatora pastiprinātāji Lumakaftors/ivakaftors Vienlaicīga lietošana ar Paxlovid ir kontrindicēta, jo iespējams virusoloģiskās atbildes reakcijas zudums un rezistences attīstība (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Dipeptidilpeptidāzes-4 (DPP4) inhibitori ↑Saksagliptīns Ieteicama saksagliptīna devas pielāgošana, samazinot to līdz 2,5 mg vienu reizi dienā.
Endotelīna receptoru antagonisti ↑Bosentāns Bosentāna vienlaicīga lietošana ar ritonavīru paaugstināja bosentāna maksimālo līdzsvara koncentrāciju (Cmax) un AUC. Jāizvairās no vienlaicīgas lietošanas ar Paxlovid. Plašāku informāciju skatīt bosentāna zāļu aprakstā.
Endotelīna receptoru antagonisti ↑Riociguats Tā kā ritonavīrs inhibē CYP3A un P-gp, var būt paaugstināta koncentrācija serumā. Riociguata vienlaicīga lietošana ar Paxlovid nav ieteicama (skatīt riociguata zāļu aprakstu).
Melnā rudzu grauda atvasinājumi ↑Dihidroergotamīns
↑Ergonovīns
↑Ergotamīns
↑Metilergonovīns
Vienlaicīga lietošana ar ritonavīru, visticamāk, paaugstinās melnā rudzu grauda atvasinājumu koncentrāciju plazmā, tāpēc ir kontrindicēta (skatīt Zāļu apraksta 4.3. apakšpunktu).
Kuņģa-zarnu trakta prokinētiskie līdzekļi ↑Cisaprīds Paaugstināta cisaprīda koncentrācija plazmā. Tādējādi paaugstinās šī līdzekļa izraisītu nopietnu aritmiju risks, un tādēļ vienlaicīga lietošana ar Paxlovid ir kontrindicēta (skatīt Zāļu apraksta 4.3. apakšpunktu).
Augu izcelsmes līdzekļi Divšķautņu asinszāle Divšķautņu asinszāli (Hypericum perforatum) saturošu līdzekļu vienlaicīga lietošana ar Paxlovid ir kontrindicēta samazinātas nirmatrelvīra un ritonavīra koncentrācijas plazmā un samazinātas klīniskās iedarbības riska dēļ (skatīt Zāļu apraksta 4.3. apakšpunktu).
HMG Co-A reduktāzes inhibitori ↑ Lovastatīns
Simvastatīns
Lietojot vienlaicīgi ar ritonavīru lielās devās atbilstoši tā kā pretretrovīrusu līdzekļa lietojumam vai kā farmakokinētikas pastiprinātāju, no CYP3A metabolisma ievērojami atkarīgiem HMG Co-A reduktāzes inhibitoriem, piemēram, lovastatīnam un simvastatīnam, ir sagaidāma izteikta koncentrācijas paaugstināšanās plazmā. Tā kā paaugstināta lovastatīna un simvastatīna koncentrācija var pacientiem radīt noslieci uz miopātijām, tostarp rabdomiolīzi, šo zāļu kombinācija ar ritonavīru ir kontrindicēta (skatīt 4.3. apakšpunktu).
HMG Co-A reduktāzes inhibitori

↑Atorvastatīns

Rosuvastatīns (31%, 112%)*

Atorvastatīna metabolisms ir mazāk atkarīgs no CYP3A. Kaut gan rosuvastatīna eliminācija nav atkarīga no CYP3A, tomēr, lietojot vienlaicīgi ar ritonavīru, ziņots par rosuvastatīna iedarbības pastiprināšanos. Šīs mijiedarbības mehānisms nav skaidrs, taču tās varētu būt transportētāja inhibīcijas sekas. Lietojot kopā ar ritonavīru kā farmakokinētikas pastiprinātāju vai pretretrovīrusu līdzekli, jālieto mazākās iespējamās atorvastatīna vai rosuvastatīna devas.
HMG Co-A reduktāzes inhibitori

↑Fluvastatīns

Pravastatīns

Lai gan metabolisms nav atkarīgs no CYP3A, pravastatīna un fluvastatīna iedarbība var palielināties transportvielu inhibīcijas dēļ. Jāapsver iespēja īslaicīgi pārtraukt pravastatīna un fluvastatīna lietošanu ārstēšanas laikā ar Paxlovid.
Hormonālās kontracepcijas līdzekļi ↓Etinilestradiols (40%, 32%) Etinilestradiola koncentrācijas pazemināšanās dēļ jāapsver barjermetožu vai citu nehormonālu kontracepcijas metožu izmantošana, ja vienlaicīgi tiek lietots ritonavīrs lielās devās atbilstoši tā kā pretretrovīrusu līdzekļa lietošanai vai kā farmakokinētikas pastiprinātājs. Ritonavīrs, visticamāk, mainīs dzemdes asiņošanas raksturojumu un mazinās estradiolu saturošo pretapaugļošanās līdzekļu efektivitāti.
Imūnsupresanti ↑Voklosporīns Vienlaicīga lietošana ir kontrindicēta iespējamās akūtās un/vai hroniskās nefrotoksicitātes dēļ (skatīt Zāļu apraksta 4.3. apakšpunktu).
Imūnsupresanti Kalcineirīna inhibitori:
↑Ciklosporīns
↑Takrolims

mTOR inhibitori:
↑Everolims
↑Sirolims
Ritonavīrs, lietots kā farmakokinētikas pastiprinātājs inhibē CYP3A4, tāpēc sagaidāma ciklosporīna, everolima, sirolima un takrolima koncentrācijas paaugstināšanās plazmā. Šo zāļu vienlaicīga nozīmēšana apsverama, nodrošinot rūpīgu un regulāru imūnsupresantu koncentrācijas asinīs kontroli, lai samazinātu imūnsupresanta devu atbilstoši jaunākajām vadlīnijām un izvairītos no pārmērīgas terapeitiskās iedarbības un nopietnu nevēlamo blakusparādību pieauguma. Ir svarīgi, lai rūpīga un regulāra uzraudzība tiktu veikta ne tikai vienlaicīgas lietošanas ar Paxlovid laikā, bet arī pēc ārstēšanas ar Paxlovid. Kopumā, lai pārvaldītu zāļu mijiedarbību šādas komplicētas zāļu vienlaicīgas lietošanas gadījumā, ir ieteicama multidisciplināra pieeja (skatīt 4.4. apakšpunktu).
Janus kināzes (JAK) inhibitori ↑Tofacitinibs Ieteicama tofacitiniba devas pielāgošana. Plašāku informāciju skatīt tofacitiniba zāļu aprakstā.
Janus kināzes (JAK) inhibitori ↑Upadacitinibs Devu lietošanas norādījumi upadacitiniba un Paxlovid vienlaicīgai lietošanai ir atkarīgi no upadacitiniba indikācijas.
Plašāku informāciju skatīt upadacitiniba zāļu aprakstā.
Seruma lipīdus modificējošie līdzekļi ↑Lomitapīds CYP3A4 inhibitori pastiprina lomitapīda iedarbību, un spēcīgi inhibitori darbību pastiprina apmēram 27 reizes. Tā kā ritonavīrs inhibē CYP3A, ir sagaidāma lomitapīda koncentrācijas paaugstināšanās. Paxlovid vienlaicīga lietošana ar lomitapīdu ir kontrindicēta (skatīt informāciju par lomitapīda izrakstīšanu) (skatīt Zāļu apraksta 4.3. apakšpunktu).
Migrēnas zāles ↑Eletriptāns Eletriptāna vienlaicīga lietošana vismaz 72 stundu laikā pēc Paxlovid lietošanas ir kontrindicēta, jo ir iespējamas nopietnas nevēlamās blakusparādības, tostarp kardiovaskulāri un cerebrovaskulāri traucējumi (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Migrēnas zāles ↑Rimegepants Jāizvairās no vienlaicīgas lietošanas ar Paxlovid.
Mineralokortikoīdu receptoru antagonisti ↑Finerenons Vienlaicīga lietošana ar Paxlovid ir kontrindicēta, jo ir iespējamas nopietnas nevēlamās blakusparādības, tostarp hiperkalēmija, hipotensija un hiponatrēmija (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Muskarīna receptoru antagonisti ↑Darifenacīns Ņemot vērā to, ka pastāv darifenacīna iedarbības nozīmīgas palielināšanās risks un ar to saistītās nevēlamās blakusparādības, ir jāizvairās no vienlaicīgas lietošanas, ja vien nav saņemta multidisciplināra konsultācija, lai to droši varētu pārvaldīt.
Muskarīna receptoru antagonisti ↑Solifenacīns Ņemot vērā to, ka pastāv solifenacīna iedarbības nozīmīgas palielināšanās risks un ar to saistītās nevēlamās blakusparādības, ir jāizvairās no vienlaicīgas lietošanas, ja vien nav saņemta multidisciplināra konsultācija, lai to droši varētu pārvaldīt.
Neiropsihiatriskie līdzekļi ↑Aripiprazols
↑Brekspiprazols
Ieteicama aripiprazola un brekspiprazola devas pielāgošana. Plašāku informāciju skatīt aripiprazola vai brekspiprazola zāļu aprakstā.
Neiropsihiatriskie līdzekļi ↑Kariprazīns Vienlaicīga lietošana ir kontrindicēta, jo palielinās kariprazīna un tā aktīvo metabolītu iedarbība plazmā (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Opioīdu antagonisti ↑Naloksegols Vienlaicīga lietošana ir kontrindicēta, jo ir iespējami opioīdu atcelšanas simptomi (skatīt 4.3. apakšpunktu).
Fosfodiesterāzes (PDE5) inhibitori ↑Avanafils (13 reizes,
2,4 reizes)
↑Sildenafils (11 reizes, 4 reizes)
↑Tadalafils (124%, ↔)
↑Vardenafils (49 reizes,
13 reizes)
Avanafila, sildenafila, tadalafila un vardenafila vienlaicīga lietošana ar Paxlovid ir kontrindicēta (skatīt Zāļu apraksta 4.3. apakšpunktu).
Sedatīvie/miega līdzekļi ↑Alprazolāms (2,5 reizes, ↔) Pēc ritonavīra lietošanas uzsākšanas alprazolāma metabolisms tiek nomākts. Alprazolāmu lietojot vienlaicīgi ar ritonavīru lielās devās atbilstoši tā kā pretretrovīrusa līdzekļa lietošanaivai kā farmakokinētikas pastiprinātāju, pirmajās lietošanas dienās ir jāievēro piesardzība, pirms sākas alprazolāma metabolisma indukcija.
Sedatīvie/miega līdzekļi ↑Buspirons Ritonavīrs, lietots kā farmakokinētikas pastiprinātājs vai kā pretretrovīrusu līdzeklis, inhibē CYP3A, tāpēc sagaidāma buspirona koncentrācijas paaugstināšanās plazmā. Buspironu lietojot vienlaicīgi ar ritonavīru, ieteicams rūpīgi uzraudzīt terapeitisko iedarbību un nevēlamās blakusparādības.
Sedatīvie/miega līdzekļi ↑Klorazepāts
↑Diazepāms
↑Estazolāms
↑Flurazepāms
Vienlaicīga lietošana ar ritonavīru, visticamāk, paaugstinās klorazepāta, diazepāma, estazolāma un flurazepāma koncentrāciju plazmā, tāpēc ir kontrindicēta (skatīt Zāļu apraksta 4.3. apakšpunktu).
Sedatīvie/miega līdzekļi ↑Iekšķīgi lietots midazolāms
(1330%, 268%)* un parenterāli
lietots midazolāms
Midazolāmu plaši metabolizē CYP3A4. Vienlaicīga lietošana ar Paxlovid var izraisīt stipru midazolāma koncentrācijas paaugstināšanos. Ir sagaidāms, ka midazolāma koncentrācija plazmā būs ievērojami augstāka, lietojot midazolāmu iekšķīgi. Tāpēc Paxlovid lietošana
vienlaicīgi ar iekšķīgi lietotu midazolāmu ir kontrindicēta (skatīt Zāļu apraksta 4.3. apakšpunktu), un jāievēro piesardzība, Paxlovid lietojot vienlaicīgi ar parenterāli ievadītu midazolāmu. Dati par parenterāli ievadīta midazolāma lietošanu vienlaicīgi ar citiem proteāzes inhibitoriem liecina par iespējamu midazolāma līmeņa paaugstināšanos plazmā 3 līdz 4 reizes. Ja Paxlovid tiek vienlaicīgi lietots ar parenterāli ievadītu midazolāmu, tas jādara intensīvās terapijas nodaļā (ITN) vai līdzīgos apstākļos, kas nodrošina ciešu klīnisku uzraudzību un atbilstošu medicīnisku ārstēšanu elpošanas nomākuma un/vai ilgstošas sedācijas gadījumā. Ja tiek ievadīta vairāk nekā viena midazolāma deva, ir jāapsver midazolāma devas pielāgošana.
Sedatīvie/miega līdzekļi ↑Triazolāms (> 20 reizes, 87%) Vienlaicīga lietošana ar ritonavīru, visticamāk paaugstinās triazolāma koncentrāciju plazmā, tāpēc ir kontrindicēta (skatīt Zāļu apraksta 4.3. apakšpunktu).
Miega zāles ↑Zolpidēms (28%, 22%) Zolpidēmu un ritonavīru var vienlaicīgi lietot, uzmanīgi kontrolējot, vai nerodas pārmērīga sedācija.
Līdzekļi smēķēšanas atmešanai ↓Bupropions (22%, 21%) Bupropionu primāri metabolizē CYP2B6. Ir sagaidāms, ka bupropiona vienlaicīga lietošana ar atkārtotām ritonavīra devām pazeminās bupropiona līmeni. Tiek uzskatīts, ka šī iedarbība liecina par bupropiona metabolisma indukciju. Tomēr,tā kā ritonavīrs arī inhibē CYP2B6 in vitro, nedrīkst pārsniegt ieteicamo bupropiona devu. Pretstatā ilgstošai ritonavīra lietošanai, pēc īslaicīgas mazu ritonavīra devu (200 mg divas reizes dienā 2 dienas) lietošanas, nebija nozīmīgas mijiedarbības ar bupropionu, kas liecina, ka bupropiona koncentrācija var samazināties vairākas dienas pēc vienlaicīgas ritonavīra lietošanas sākšanas.
Steroīdi Budezonīds
Inhalējams, injicējams vai
intranazāli ievadāms flutikazona
propionāts
Triamcinolons
Pacientiem, kuri saņēma ritonavīru un inhalējamu vai intranazāli ievadāmu flutikazona propionātu, ziņots par sistēmisku kortikosteroīdu iedarbību, tajā skaitā par Kušinga sindromu un virsnieru nomākumu (tika novērots, ka plazmas kortizola līmenis samazinājās par 86%); līdzīga iedarbība var rasties ar citiem CYP3A metabolizētiem kortikosteroīdiem, piemēram, budezonīdu un triamcinolonu. Līdz ar to nav ieteicama ritonavīra lielās devās atbilstoši tā kā pretretrovīrusu līdzekļa lietošanai vai kā farmakokinētikas pastiprinātāja vienlaicīga lietošana ar šiem glikokortikoīdiem, ja vien iespējamais ārstēšanas ieguvums neatsver sistēmiskās kortikosteroīdu iedarbības risku. Jāapsver glikokortikoīdu devas samazināšana, rūpīgi kontrolējot, vai neparādās lokāla un sistēmiska iedarbība, vai jāsāk lietot glikokortikoīds, kas nav CYP3A4 substrāts (piemēram, beklometazons). Turklāt glikokortikoīdu lietošanas pārtraukšanas gadījumā var būt nepieciešama pakāpeniska devas samazināšana ilgākā laika periodā.
Steroīdi ↑Deksametazons Ritonavīrs, lietots kā farmakokinētikas pastiprinātājs vai kā pretretrovīrusu līdzeklis, inhibē CYP3A, tāpēc sagaidāma deksametazona koncentrācijas paaugstināšanās plazmā. Deksametazonu vienlaicīgi lietojot ar ritonavīru, ieteicams rūpīgi kontrolēt terapeitisko iedarbību un nevēlamās blakusparādības.
Steroīdi ↑Prednizolons (28%, 9%) Prednizolonu vienlaicīgi lietojot ar ritonavīru, ieteicams rūpīgi kontrolēt terapeitisko iedarbību un nevēlamās blakusparādības. Metabolīta prednizolona AUC pēc 4 un 14 ritonavīra lietošanas dienām palielinājās attiecīgi par 37% un 28%.
Vairogdziedzera hormonu aizstājterapija Levotiroksīns Ir ziņots par pēcreģistrācijas gadījumiem, kas liecina par potenciālu mijiedarbību starp ritonavīru saturošiem līdzekļiem un levotiroksīnu. Pacientiem, kurus ārstē ar levotiroksīnu, vismaz pirmo mēnesi pēc ritonavīra terapijas uzsākšanas un/vai beigšanas jākontrolē tireoīdstimulējošais hormons (TSH).
Vazopresīna receptoru antagonisti ↑Tolvaptāns Vienlaicīga lietošana ir kontrindicēta iespējamās dehidratācijas, hipovolēmijas un hiperkaliēmijas dēļ (skatīt Zāļu apraksta 4.3. apakšpunktu).

*Rezultāti no zāļu mijiedarbības pētījumiem, kas veikti ar Paxlovid

ATRUNA: šeit ietverto informāciju NEDRĪKST izmantot, lai aizstātu atbilstoši kvalificēta un sertificēta ārsta vai cita veselības aprūpes speciālista padomu. Šeit sniegtā informācija ir paredzēta tikai informatīviem nolūkiem. Šis rīks var neaptvert visas iespējamās zāļu mijiedarbības. Lai gan mēs cenšamies sniegt precīzu un atjauninātu informāciju, garantija netiek sniegta.

Nākamā lapa
Resursi